Flashback w lekarskim żargonie to nawracające zaburzenie percepcji u osób zażywających substancje halucynogenne. Idealny tytuł dla gry ze stajni Delphine Software który w dużej merze był rozwinięciem wcześniejszego szlagieru jakim niewątpliwie był Another World.
Gry nie były powiązane fabularnie, mimo że w latach 90tych na giełdach komputerowych krążyły odmienne opinie. Fabularnie wcielamy się w postać Konrada, naukowca odkrywającego powiązania rządowe z rasą obcych istot. Kiedy wchodzimy w posiadanie tajnych informacji nasze życie jest zagrożone. Zostajemy porwani oraz poddani procesowi wykasowania pamięci. Udaje się nam zbiec, jednak podczas ucieczki zniszczeniu ulega nasz ścigacz. Dokładnie w tym momencie przejmujemy kontrolę nad głównym bohaterem, któremu musimy pomóc odzyskać pamięć oraz unieszkodliwić obcych mających złe zamiary względem populacji ludzi.
Kartridź dla Atari Jaguara który udało mi się kupić bez instrukcji czy opakowania
Sama gra to ciekawe połączenie rozgrywki przygodowej z elementami zręcznościowymi oraz logicznymi. Postać Konrada jest bardzo ładnie animowana. Twórcy aby wprowadzić nas w klimat gry umieścili wiele przerywników filmowych bezpośrednio generowanych z użyciem grafiki wektorowej. Podobnymi zabiegami jesteśmy raczeni jak we wcześniejszym tytule Another World. Główny bohater musi przebyć kilka planet na których mamy do przeżycia sporą ilość przygód jak wygranie teleturnieju rodem z filmu „Running Man” czy zdobycie pozwolenia na pracę aby zarobić trochę pieniedzy wykonując zróżnicowane zlecenia.Każdorazowo zbieramy przedmioty które są wymagane do ukończenia danego etapu gry. Gra ma znakomity cyberpunkowy klimat, który wciąga od pierwszych sekund gry.
Walczymy z przeciwnikami przy użyciu broni palnej jednocześnie kontrolując naładowanie tarczy ochronnej. Prowadzimy rozmowy z napotkanymi postaciami. Przebieg konwersacji ma zazwyczaj znaczący wpływ na rozgrywkę, często dostarczając kluczowe informacje. Zdarzają się zadania w postaci eskorty osoby, wysadzenia danego kompleksu czy przebycia fragmentu planszy naszpicowanej pułapkami, co prowadzi do zdobycia ważnego przedmiotu. Przeciwnicy są zróżnicowani i właściwie na każdego z nich można znaleźć sposób. Od zwykłych mutantów przez sterowane roboty, a na rasie obcych kończąc. Niejednokrotnie spotykamy skorumpowanych policjantów posiadających jet-packi, chcących za wszelką cenę utrudnić nam życie. Ten wspaniały świat czeka na nas właśnie we Flashbacku. Do dokładnego zapoznania się z samą grą oraz jej mechaniką, zachęcam do obejrzenia materiału wideo dostępnego poniżej.
Nowo wydrukowane opakowanie które udało się dokupić
Wersję dla Atari Jaguara można uznać jako ostateczną. Posiada ona wszystkie najważniejsze animacje czy rozwiązania znane z najlepszych wersji w tym na Amidze. Właśnie na „Przyjaciółce” w latach 90tych miałem okazję skończyć grę wraz z opisem dostępnym w polskiej prasie. Pamiętam że w grę grałem ponad miesiąc i nie istniał wtedy dla mnie żaden inny tytuł. Na początku zachwycałem się animacją postaci, mogłem godzinami oglądać ruchy wykonywane przez Konrada. Tą fantastyczną przygodę powtórzyłem właśnie z Atari Jaguarem. Tytuł praktycznie się nie zestarzał, można spokojnie zagrać w niego w dzisiejszych czasach. Udało mi się kupić w przyzwoitej cenie sam kartridż, następnie dokupić nowo wydrukowaną replikę opakowania oraz wydrukować instrukcję na kredowym papierze. Jeśli chodzi o nośnik do Jaguara, jest to w tej chwili jedyna rozsądna opcja aby nie wydać majątku. Pełne kompletne gry są w cenach zabójczych dochodzących nawet do 1000 PLN. Jeśli chodzi o samą wygodę gry z kartridża, jest niesamowita. Dostęp do danych jest natychmiastowy co mocno podbija gry walność gry. Również idealnie jest zaprojektowane użycie funkcjonalności pada od Jaguara. Każdy z przycisków zagospodarowany jest pod inną funkcję. Jest to dużo wygodniejsze niż przykładowo w wersji na Amidze gdzie musieliśmy używać klawiatury (opis konkretnych przycisków znajduje się w poniższym materiale wideo).
Logo Delphine Software do dnia dzisiejszego kojarzy mi się z najlepszymi produkcjami
Podsumowując Atari Jaguar z mojej perspektywy to ulubiona konsola która sprawia mi wiele radości. Ogrywanie każdego tytułu który w przeszłości wywarł na mnie wrażenie, to czysta przyjemność. Dokładnie tak jest z Flashbackiem który jest bardzo dobrym tytułem. Łączy on w idealnych proporcjach aspekt przygodowy, logiczny oraz zręcznościowy. Jeśli jesteś fanem gry Another World, myślę że ten tytuł przypadnie Ci do gustu. Sam ukończyłem go kilkukrotnie i jestem pewien że jeszcze do niego wrócę. Myślę że to najlepsza rekomendacja dla tego tytułu, który jest bardzo wciągającą grą.
Paweł “nowy80Retro” Nowak
video wersja polska
video english version