Sprzęt | Obudowa cartidge’a dla Atari 8-bit od Sikor Soft

Bardzo lubię używać cartidge-ów do „małego” Atari. Kiedy pierwszy raz pod koniec lat 80tych zobaczyłem ten nośnik u kolegi z klasy, byłem pod dużym wrażeniem. Jako posiadacz Atari 130XE z magnetofonem, możliwość włączenia gry w ciągu kilku sekund było dużym skokiem jakościowym. Dzisiaj mam kilka oryginalnych gier na tym nośniku, choć to z czasem coraz droższe hobby. Oryginalne cartridge kosztują coraz więcej. Alternatywą jest przygotowanie tego nośnika samemu przy użyciu projekktów płytek PCB czy programowalnych kości pamięci Eprom. Takie rozwiązanie jest możliwe i sporo tańsze jeśli mamy potrzebny sprzęt oraz niezbędne wsady. Problemem bywa kwestia dość niepozorna, a mianowicie obudowa cartridge’a. Można oczywiście użyć uniwersalnej, czy wydrukowanej na drukarce 3D, ale jakość względem oryginalnych obudów Atari pozostawia sporo do życzenia. Kolejną kwestią jest brak możliwości użycia części większych obudów. Nie pasują one do starszych modeli Atari 400 czy 800 (jest problem z zamknięciem obudowy komputera). Osobiście posiadałem kilka starszych cartidge’ów które była umieszczone w uniwersalnych obudowach specjalnie przystosowanych dla Atari poprzez wycięcie jej części itp. Nie wyglądało to estetycznie, ale spełniało swoje zadanie. Kiedy dowiedziałem się że kolega Sikor szykuje nowe obudowy dla 8bitowego Atari, zadeklarowałem zainteresowanie.  Po kilku miesiącach udało się kupić obudowy które mam okazję używać od kilku dni. W związku z tym chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie.

cart sikor soft

Szczegółowe wymiary obudowy

Obudowy są zbliżone pod względem wyglądu do oryginalnych produktów Atari z serii XEGS. Rozmiarowo są większe, ale tylko na tyle aby dało się je używać w starszych modelach Atari 400 oraz 800. Ich długość została zwiększona o 5 mm.  Jest to jednocześnie projekt obudowy pasującej do wszystkich model 8bitowego Atari czyli 400, 800, 600XL, 800XL, 1200XL ,65XE, 130XE, 800XE oraz XE Game System.  Obudowy wykonane są z trwałego ABS-u w kolorze jasnoszarym (RAL 7035). Jest to kolor nieco jaśniejszy niż ten używany przez Atari w serii cartridge-ów XEGS. Do stworzenia finalnego projektu autor przygotował formę wtryskową, co ma niebagatelny wpływ na finalną jakość produktu.

cart sikor soft

Mój stary wsad cartridge-a nabiera nowej formy :)

Sama obudowa jest zatrzaskowa i bardzo dobrze spasowana. Uniwersalnych obudów (skręcanych na śruby), które używałem do tej pory ciężko jest porównać w tym zakresie. Tworzywo stosowane w uniwersalnych shellach jest dużo cieńsze i słabiej spasowane, nawet po mocnym dokręceniu śruby. W nowym produkcie nie mamy takich problemów, wszystko trzyma się solidnie i jednocześnie po naklejeniu naklejki jesteśmy w stanie bez widocznych śladów otworzyć ponownie obudowę. Nie jest to proste ale możliwe, bo zatrzaski bardzo solidnie trzymają. Byłem świadkiem testów tych obudów, gdzie wielokrotnie były otwierane i nie łapały luzów na zatrzaskach.

cart sikor soft

Również zatrzaski wewnątrz obudowy trzymają elektronikę bardzo stabilnie.

Obudowa idealnie pasuje do elektroniki przygotowanej pod cartidge w standardzie XEGS. Wszystkie moje stare sztuki udało się umieścić w nowych obudowanych bez żadnych przeróbek. Jeśli ktoś uparłby się na konieczność skręcenia obudowy na śrubę, po niewielkiej przeróbce istnieje taka możliwość. Kwestia przewiercenia górnej części obudowy, wyfrezowania otworu i zastosowania śruby M2. Osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Ponowne otworzenie obudowy wiązałoby się ze zniszczeniem naklejki.

cart sikor soft

Porównanie oryginalnego produktu Atari oraz mojego starego carta w nowej obudowie :).

Porównując oryginalny produkt Atari wraz z moim świeżo przygotowanym Karateką na tym nośniku widać duże podobieństwo. Obudowa od Sikora jest wyższa, jaśniejsza i nie ma logotypu Atari na tylnej ściance. Sama etykieta którą wydrukowałem na drukarce laserowej na śliskim papierze prezentuje się rewelacyjnie. Nigdy moje własne carty nie wyglądały tak dobrze i solidnie. Szkoda tylko że kolor obudowy jest sporo jaśniejszy niż te używane przez Atari. Może z czasem bardziej upodobnią się do oryginałów. Ostatecznie z obudów jestem bardzo zadowolony, poza rozbieżnością kolorystyczną ciężko im coś zarzucić. Zdaję sobie sprawę że pojawiały się głosy, aby obudowa była jeszcze większa, ale uniemożliwiłoby to komfortowe używanie jej w najstarszych modelach 8bitowego Atari. Jest to zawsze pewien dylemat i pójście na pewne kompromisy aby zaspokoić potrzeby jak najszerszej liczby użytkowników. Moim zdaniem decyzja dotycząca wyboru wielkości obudowy jest jak najbardziej uzasadniona. Jeśli szukasz obudowy dla swoich nowych cartów, ewentualnie chcesz tak jak ja przełożyć starsze sztuki w nowe obudowy, myślę że jest to dobre i optymalne rozwiązanie. Myślę że z czasem ta obudowa będzie nowym standardem dla 8bitowej linii Atari.

Jako materiał uzupełniający zapraszam do obejrzenia wideo i samodzielnej oceny zarówno estetyki jak i funkcjonalności prezentowanych obudów. Jeśli jesteście nimi zainteresowani, poniżej podaje link do strony Producenta: SikorSoft.

Polska wersja językowa

 Angielska wersja językowa

Retrometr

LINK DO STRONY PRODUCENTA – SIKORSOFT

Przemyślany i dobrze zrealizowany projekt obudów. Jeśli szukasz shellów cartidge’ów zbliżonych do wersji XEGS, jest to optymalne rozwiązanie, choć różniące się kolorystycznie od produktów Atari.


Paweł „nowy80Retro” Nowak

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.