Konkurs | Najlepsza Recenzja Gry Logicznej Na Retro Sprzęty – Podsumowanie i Głosowanie

Czas podsumować nasz ostatni konkurs. Powiem szczerze, że spotkał się on z dosyć marnym odzewem i pomimo faktu, że przedłużyliśmy okres jego trwania do dwóch miesięcy, nadesłano na niego tylko 4 (słownie: cztery) recenzje. Hmm, lepszy rydz niż nic… Konkurs na Najlepszą Recenzję Gry Logicznej na Retro Sprzęty wszelakie wystartował 2 października i trwał do końca listopada. Na początku termin nadsyłania prac miał zakończyć się wraz z październikiem, jednakże bardzo mała ilość nadesłanych artykułów spowodowała, że jako gospodarz tej inicjatywy – przedłużyłem ten czas – wyznaczając ostateczny termin, na ostatni dzień listopada. Hmm, nie spowodowało ta nagłego przyrostu retrorecek, ale dwóch naszych czytelników się zaktywizowało.. Wybaczcie, że dzisiejsze podsumowanie naszego konkursu będzie dosyć krótkie, ale jestem chory i leżę w łóżeczku. Zamiast siedzieć przed komputerem wybieram okład z młodych piersi… Najpierw przedstawmy jak wyglądały zasady konkursu.

Taipei AtariHa, na konkurs nadeszła nawet recenzja Madżonga!


ZASADY

 1. Konkurs na recenzję dowolnej gry logicznej (lub z elementami logicznymi) na wszelkie retro sprzęty. Można napisać recenzję gry już u nas recenzowanej.
 2. Konkurs dla wszystkich chętnych użytkowników / czytelników Retro Na Gazie.
 3. Co rozumiem przez retro sprzęty? Wszystkie maszynki, o których piszemy na naszej stronie internetowej. Mikrokomputery: (wszelakie Atari, Commodore, Amigi, Atari ST, Amstrady, Spectrumy lub nawet jakieś egzotyki, jeśli je posiadacie pokroju: BBC Micro czy Meritum albo Acorn. RetroKonsole: (od czasów zamierzchłych czyli Atari 2600 i wcześniej, poprzez NESA/Pegazusa, Segę Mastersystem, Segę Megadrive czy Super Nintendo lub inne 16-bitowe. Późniejsze maszynki pokroju PSX, Amiga CD32, Atari Jaguar, 3DO. Ustalamy, że górną granicą jest tutaj szósta generacja konsol czyli:  Playstation 2, GameCube, Xbox. Gry wydane na wszystkie młodsze sprzęty nie łapią się już do konkursu. W przypadku komputerów PC – ustalam odgórnie, że recenzja może dotyczyć tylko gier wydanych na Windows 98 lub starsze systemy operacyjne. Konsole przenośne – tutaj można opisać grę na każdą kieszonkonsolkę, także do szóstej generacji tych konsol włącznie, czyli GBA, Wonderswan, Neo Geo Pocket i starsze sprzęty.
 4. Forma recenzji – oczywiście tekstowa / pisemna – przesłana na naszego maila centrala@retronagazie.eu z dopiskiem KONKURS NA RECENZJĘ GRY LOGICZNEJ. Recenzja musi także zawierać na końcu naszą oceniaczkę – czyli RETROMETR, albo chociaż informację od autora o ocenie jaką mamy wystawić recenzowanej grze. Zachowamy w ten sposób kompatybilność wszystkich recenzji na stronie. Dopuszczamy także recenzję video! Trzeba iść z duchem czasu…
 5. Macie zupełną dowolność co do treści, długości, jakości recenzji. My jednak zdecydujemy, czy nadaje się ona do publikacji i udziału w konkursie.
 6. Recenzja może być zawarta zarówno w treści wiadomości mailowej lub dodana jako dokument załączony do maila. Jeżeli chcecie załączyć do niej swoje zrzuty ekranów wraz z opisami – proszę to zawrzeć w recenzji.
 7. Termin nadsyłania recenzji – 1 miesiąc – do 1 listopada 2018. Jeżeli będzie potrzeba ludu – wydłużymy ten termin o kolejny miesiąc.
 8. Nadsyłane recenzje będą publikowane na bieżąco – na naszej stronie z informacją, że biorą udział w konkursie. Oczywiście będą przez nas sformatowane pod nasz edytor. Zaznaczam, że prosimy o niepublikowanie recenzji na innych stronach przez co najmniej pół roku. Taka czasowa wyłączność :-).
 9. Prawa do recenzji należą oczywiście do autora i zostanie on wymieniony z imienia / nazwiska czy pseudonimu – jak sobie życzy.
 10. Po zakończeniu terminu nadsyłania prac konkursowych – wypuścimy blog podsumowujący, gdzie zamieścimy listę wszystkich konkursowych recenzji wraz z linkami do nich.
 11. Zwycięzców wybierają czytelnicy / użytkownicy oraz redakcja RnG – głosując w komentarzach: 3 punkty za 1 miejsce, 2 punkty za drugie i 1 punkt za trzecie. Jeden użytkownik = 1 komentarz z ocenami. Każdy uczestnik konkursu także może głosować (dopuszczalne jest oddanie głosu na siebie).
 12. Wszystkie zgredy RnG nie mogą brać udziału w konkursie. Sorki chłopcy. Mogą jednak brać udział w głosowaniu.
 13. Po podliczeniu głosów (dajemy sobie dwa tygodnie na głosowanie) – publikujemy bloga podsumowującego konkurs.
 14. Zdobywca największej ilości punktów wybiera nagrodę za I miejsce, wicemistrz zaklepuje nagrodę z pozostałych dwóch, zaś laureat trzeciego miejsca zadowala się kolejnym z gratów itd.
 15. Nagrody wysyłamy pocztą polską na nasz koszt – listem poleconym priorytetowym po kontakcie mailowym z laureatami. (To nastąpi po Nowym Roku).

NAGRODY

Teraz przejdźmy do nagród, które chyba nie były zbytnio zachęcające dla naszych czytelników. Myślałem jednak, że taki rarytas jak fizyczny egzemplarz New Adventures of Laura ufundowany przez ccwrc zachęci do udziału atarowców? New Adventures of Laura to bardzo limitowane wydawnictwo – w dosyć ograniczonym nakładzie, wydane na kasecie w stylu lat 80-tych z dodatkowym breloczkiem oraz mini naklejkami, które możemy nakleić jako nóżki pod dżojstick, czy arcade stick, który nie jest wyposażony w przyssawki. Dodatkowe, ponoć pomysłowe i zakręcone etapy do przebycia przez tytułową Laurę wykonali: Paweł Kuczmański, ccwrc, German Gonzales-Morris oraz nasz przyjaciel Larek.

Wszystkie nagrody w Konkursie na recenzję gry logicznej na retro – sprzęty.

New Adventures of Laura (Atari XL/XE)dzięki uprzejmości ccwrc.

Cartridge Jack Attack / Super Games z 3 grami (Commodore 64) – do wyboru.

Guitar Hero + mini gitara (Nintendo DS) – dzięki uprzejmości Gomlina.

Wonderbook PS3 + 2 gry: Księga Czarów i Detektyw Diggs (wersje PL)

Symulator Farmy 2015 (PC)  – nówka na bogato, no nie? :-)

Licencjonowana Koszulka Nintendo z rozpikselizowanym Mario – Rozmiar XL (nówka).

No, ale nie zachęciło… To myślałem, że zachęci koszulka z Super Mario, w której można pokazać się na jakimś retrozlocie czy nawet wskoczyć w niej do łóżka i poskakać jak Marian po lubej? No, też nie była to wystarczająca zachęta… Myślałem, że może chociaż publikacja na naszej skromnej witrynie będzie marchewką dla potencjalnych recenzentów? Też nie… Powiem szczerze, że na chwilę obecną darujemy sobie na pewien okres wszelkie konkursy i dopóki nie zorganizujemy jakiejś porządnej nagrody pokroju Fiata 126p czy innego Wartburga – to nawet nie ogłaszamy kolejnej inicjatywy. Kto jednak będzie chciał przesłać jakiekolwiek teksty na nasze łamy – proszę bardzo – jesteśmy stroną otwartą na naszych czytelników, o czym niejednokrotnie już mogliście się przekonać. Artykuły Lukegi X, Sikora, czy Aszu pojawiały się już u nas parokrotnie.


NADESŁANE PRACE

Robbo PC recenzjaJedną z opisywanych gier było ROBBO na PC.

Jak już wspomniałem na nasz konkurs napłynęły 4 RECENZJE. Spośród nich będziemy wybierać tę najlepszą (poprzez wspólne głosowanie) i laureaci sami będą sobie wybierać nagrody, jakie uznają za pożądane. Podsumujmy w takim razie dokonania naszych czytelników – kolejność według daty publikacji.

SIKOR – Recenzja CROPKY (Atari XL/XE, Amiga)

KACPER – Recenzja ROBBO (PC)

SIKOR – Recenzja TAIPEI XL (Atari XL, XE)

GOMLIN – Recenzja PIPE MANIA 3D (Playstation)

Dziękuje wszystkim uczestnikom za udział, przeczytanie waszych recenzji na łamach Retro Na Gazie było dla mnie niekłamaną przyjemnością, gdyż dobrze wiecie, że uwielbiam czytać o starych grach. Prace, które zostały nadesłane były w większości treściwe i rzeczowe oraz udanie prezentowały nam opisywane produkcje. Nie znałem gry Cropky, więc z przyjemnością o niej przeczytałem, Robbo uwielbiam, więc także z uśmiechem na twarzy zaznajomiłem się z edycją tej gry na popularnego PieCa. W Taipei XL grałem za młodu – więc z chęcią odświeżyłem sobie tę produkcję, zaś PipeManię posiadam w wersji na PSP, oraz dużo czasu przy rożnych wariacjach układania kanalizacyjnych rur spędziła swego czasu moja mamuśka – tutaj także banana na twarz wrzuciła mi ta mini recenzja.

Z jednej strony spodziewałem się większej ilości prac, z drugiej nie można powiedzieć, że konkurs był niewypałem. Aktywizował się czytelnik Kacper, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia oraz znany nam dobrze z komentarzy Gomlin. Obu zachęcam do częstszego przesyłania nam swoich artykułów. Z przyjemnością je opublikujemy! Sikora – namawiać nie muszę, bo ten zasłużony dla atarowskiej sceny człowiek instytucja, aktywizował się jakby wypił jakiś cudowny sok z gumijagód! Zresztą słynie on także z produkcji tajemniczych, wyskokowych trunków – więc ta hipoteza jest całkiem możliwa! Dosłownie co tydzień zasypuje on moją skrzynkę mailową najróżniejszymi artykułami, które w przyszłości zostaną opublikowane na naszej skromnej i najlepszej jednocześnie retro stronie o retro giercowaniu. Dziękuję Sikorze i czekam na więcej. Dobra dosyć podsumowania, teraz wszystko w rękach naszych czytelników i zgredów, gdyż przystępujemy do głosowania!


GŁOSOWANIE I NAGRODY

Pipe Mania 3D psxPipe Mania 3D – fajna wariacja klasyki na PSX.

Zgodnie z regulaminem – głosujemy w komentarzach pod spodem niniejszego wpisu. Jedna osoba = jeden głos. Głosujemy maksymalnie na 3 prace przyznając 3 punkty za 1 miejsce, 2 za drugie i 1 oczko za ostatnie miejsce na podium. Okres głosowania – dajemy sobie czas do końca roku (czyli 22 dni). Autorzy mogą brać udział w głosowaniu i mogą głosować na siebie. Wszystkie nasze zgredy, jeżeli jeszcze żyją, są proszeni także o głosowanie w naszym konkursie. Mam prośbę, nie róbmy sobie jaj z pogrzebu i do głosowania podejdźmy szczerze – niech naprawdę wygra najlepszy, a nie ten, kogo najbardziej lubimy, czy opisujący grę na naszą ulubioną platformę. Zresztą zrobicie jak chcecie, ja swoje typy mam, ale ujawnię je dopiero w komentarzach, aby niczego nie sugerować głosującym. Pamiętajmy – głosujemy na recenzję – więc przy ocenie nie bierzemy pod uwagę mojego wstępniaka napisanego do danego tekstu (jeżeli takowy jest) – tylko wszystko poza nim. Żeby zachęcić wszystkich do głosowania, zaznaczam, że przewidziałem także, podobnie jak ostatnio – upominek dla najlepszego komentatora w tym wpisie. Nagród jest więcej niż nadesłanych prac – więc dlaczego nie? Z pozostałych gadżetów – ten osobnik, którego komentarz zostanie przeze mnie wyróżniony – wybierze sobie jakiegoś fanta. Chociaż jak pamiętam ostatnie głosowanie – wszyscy będą tak honorowi, że nie przyjmą prezentu za komentarz. Normalnie, mężowie stanu!


POSZUKUJEMY RECENZENTÓW

Cropky recenzjaDomorośli recenzenci gier konsolowych potrzebni pod zaraz!

Na koniec pozwolę sobie dodać jeszcze ogłoszenie zgredakcyjne. Otóż w związku z czasową nieobecnością wielu naszych zgredów (wiecie śluby, wypalenie, granie zamiast pisania, kobieta nie popierająca tego hobby, wstyd przed sąsiadami, przejście na nowe platformy, polowanie na czarownice i inne takie aktywności…) na chwilę obecną wykruszyła się troszkę część redakcji opisująca gry na RETRO KONSOLE. Oczywiście – nie wyrzucamy naszych nieaktywnych zgredów – czekamy na ich powrót! Czarny Ivo – słyszysz to? Brakuje mi Twoich świetnych tekstów.

Jednak, aby dostarczyć naszym czytelnikom zróżnicowanej i ciekawej zawartości – bo przecież nie każdy żywi się pikselami, czy bitmapami jak BorsukPOSZUKUJEMY OSÓB CHĘTNYCH DO RECENZOWANIA GIER NA RETRO KONSOLE. Z naciskiem na Playstation 1 i 2 (oraz konkurencyjne maszynki z tej generacji) czy sprzęty 16 – bitowe – pokroju Super Nintendo czy Sega Megadrive. Grasz w retro gry? Do tego, pisanie sprawia ci przyjemność? Chciałbyś zobaczyć swoją recenzję, przegląd czy artykuł na Retro Na Gazie? Zaufaj mi – to przyjemne uczucie… Śmiało atakuj naszą skrzynkę mailową: centrala@retronagazie.euCzekamy!


PRYWATA I MUZYKA

Na koniec wpisu tradycyjnie trochę świetnej muzyki. Dzisiaj zaprezentuję wam jednego z najlepszych przedstawicieli synthwavu czyli FM ATTACK, którzy normalnie grają tak, jakby wycięto ich z lat 80-tych zeszłego stulecia. Ich The Best Of to najprawdziwsza uczta dla wszystkich miłośników retro muzyki i naprawdę, jeżeli nie wiedziałbym, że to zespół powstały w zeszłej dekadzie – dałbym sobie rękę uciąć, że to najprawdziwsze piosenki z list przebojów mojej młodości. Najszczególniej dedykuję tę składankę Najpiękniejszej Kobiecie Świata i wszystkim innym kobietom! Niech sobie słuchają, odpływają w marzenia (te grzeczne i niegrzeczne także) i doceniają, że ich przystojni mężczyźni uzbrojeni w retro dżojstiki mają takie hobby zamiast kolekcjonowania butelek po piwie w nogach łóżka… Polecam odsłuchać, co i ja teraz uczynię… A wy moi drodzy? Do głosowania!

The Best of FM ATTACK. Źródło: najlepszy kanał z muzyką synthwave i retro electro – ThePrimeThanatos.


PS. Głosujemy oczywiście w komentarzach pod tym wpisem, aż do 31.12.2018.

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.