Gramy na Gazie | Nekroskop i Przeglądy Gier na Texas Instruments TI-99/4A oraz BBC Micro

bbc micro i texas instruments gramynagazieStęskniliście się już może za profesorem Larkiem i naszym retro programem Gramy na Gazie? Bo ja fest! W takim razie w ten weekend przygotowaliśmy dla was szaleńczy maraton! Zaprosiliśmy także super gościa z jego super maszynkami! Znany i lubiany na scenie commodorowej oraz amigowej Roman “Nekroskop” Gorczyca – przez ponad 20 godzin w piątek oraz w sobotę – będzie prezentował w akcji dwa dosyć egzotyczne w naszym kraju mikrokomputery: Texas Instruments TI-99/4A oraz BBC Micro (a może i BBC Master także). A my z Larkiem to co będziemy robić, lepić pierogi, czy dłubać w nosie? Nieeee! Tradycyjnie będziemy pleść androny, podrywać cudze żony ( – Janusz, zobacz jacy przystojni youtuberzy!) i grać w gry! Razem z Romkiem przejrzymy dla Was większość groteki tych naprawdę fajnych komputerków i możecie wierzyć mi na słowo – jest tam dużo wielce grywalnych perełek! No, strasznych kitów także, ale je włączymy tylko na chwilę… Może zanim przejdziemy do tych amerykańskich i brytyjskich cudów techniki z lat 80-tych zeszłego stulecia to najpierw przybliżmy trochę sylwetkę naszego szanownego gościa!


ROMAN “NEKROSKOP” GORCZYCA

Nekroskop (pierwszy z lewej) na zlocie w Krzeszowicach. Obok inni retromaniacy. Drugi od lewej RS232 (scena C64), zaś drugi od prawej to Stoopi – bardzo sympatyczny miłośnik wszelakich mikrokomputerów. Może kiedyś zaprosimy go z Amstradem, czy Timexem? Pozostałych panów chyba nigdy nie spotkałem, ale i tak pozdrawiam wszystkich!

Romek Nekroskop urodził się w… He, he, he, w Wikipedię to się bawić tutaj nie będziemy, ale skoro już tak zacząłem to… Nekroskop urodził się z lutownicą i Commodore 64 w ręku oraz z Amigą pod pachą! Tak, dobrze czytacie – my Atarowcy będziemy gościć Komodorowca z krwi i kości, wręcz żywą legendę wszystkich retro zlotów, a w szczególności tych poświęconych sprzętom z logotypem firmy Commodore. Posiadacza obszernej kolekcji mikrokomputerów wszelakich (w tym wielu rzadkich egzemplarzy mniej znanych producentów), magika – który sam potrafi zrobić każdy osprzęt do każdej maszynki (nieważne, czy to Amiga, Spectrum, czy Atari), wszystko naprawić, a na dodatek jest bardzo miłym i uczynnym człowiekiem. Po raz pierwszy spotkałem go bodajże na zlocie 8-bit Party vol 3 (tam, gdzie zapoznałem Larka), ale tego do końca nie jestem pewien, gdyż dopiero na amigowych biesiadach pokroju Silesian Amiga Classic Party rozkwitła nasza znajomość. I cholernie się z tego powodu cieszę, gdyż z Romkiem aka Nekroskopem spędzam najwięcej czasu na tych imprezach, no może tuż po Larku… A dlaczego? Po pierwsze – bardzo dobrze orientuje się on w nowościach growych na wszelakie komputery, zarówno na te popularne, jak i te rzadsze w naszym kraju (pokroju właśnie BBC Micro, czy Texas Instruments) i na każdym zlocie jest wyposażony we wszelkie nowości freeware, które oczywiście razem ogrywamy! Pozwalał mi wielokrotnie spędzać morze czasu przy jego Commodore 16, “sowieckim” C64, czy BBC Master i nie martwił się wcale, że mu coś zepsuję…

Retronizacja 3 relacjaNa Commodore 16 z Romkiem ograliśmy wiele hiciorów! Tu Pet Rescue, takie jakby Super Mario Bros.

Po drugie, jak już wspomniałem – wszystko naprawi i jest bardzo uczynny – zamontował w mojej Amidze CD32 rozszerzenie Terrible Fire, a także naprawił ZX Spectrum 48 i Amigę 500 należące do naszego Naczelnego Repipa. Dziękujemy! Dodatkowo potrafi zrobić wszelakie czytniki kart SD do każdego komputera, interfejsy dżojstików, czy nawet naprawić wnętrzności mniej znanych maszynek. Po prostu elektronik złota rączka i dobry chłop w jednym! A po trzecie i najważniejsze – o dziwo Nekroskop zaczynał swoją przygodę z mikrokomputerami od posiadania Małego Atari! Sami powiedzcie: jak tu nie lubić tego człowieka?! Retro maniak sprzętowy i jednocześnie retro gracz z prawdziwego zdarzenia! Na potwierdzenie tych ostatnich słów zamieszczam listę jego ulubionych gier na Komcia 64: 1.Turrican II, 2.Turrican, 3.Katakis, 4.Gem-X, 5.Logical, 6.Giana Sisters, 7.Rick Dangerous, 8.Stormlord, 9.Golden Axe, 10.Rastan. Widzę, że akcja scifi przeplatana produkcjami logicznymi i młóckami fantasy to jest to co Nekro lubi najbardziej! Dobra, Romka poznacie osobiście w trakcie naszych długaśnych transmisji live, a teraz przyjrzyjmy się dwóm pozostałym bohaterom piątkowego i sobotniego Gramy na Gazie. Tak, dobrze czytacie, w piątek i sobotę będą dwa długaśne, wręcz gargantuiczne odcinki. Profesorku Larku, my znowu idymy na jakiś rekord Youtube’a, czy o co to chodzi? Heh, nie ważne, mam nadzieję, że te obydwa przeglądy to będzie dla was wszystkich najlepsze retro sztosiwo ever! Smacznego.

SACP Luty 2019Borsuk popsuł dżoja do BBC Micro! Tragedyja?! Nie dla Nekroskopa! Rachu, ciachu i po strachu…


TEXAS INSTRUMENTS 99/4A

Texas Instruments przegląd gier

TI 99/4A, czyli czarno – srebrny obiekt mojego pożądania. Po prawej stronie klawierki – czytnik kart SD, a na nim groteka! Własność Nekroskopa.

Nie wiem, czy wiecie, ale komputer Texas Instruments 99/4 (bez A na końcu) zadebiutował już w 1979 roku! A co lepsze, był to pierwszy domowy 16-bitowy komputer na świecie, gdyż jego sercem był mikroprocesor TMS9900 taktowany prędkością 3 MHz. Czy przez to pod względem jakości audio/video wyprzedzał on swoich 8-bitowych konkurentów o lata świetlne? No, nie bardzo, gdyż głównym problemem była mała ilość pamięci operacyjnej zamontowana w tym cacuszku. Tylko 16 KB VRAM (pamięć graficzna) oraz 256 bajtów pamięci procesora mocno ograniczały jego możliwości.  TI-99/4 wyposażony został w klawiaturę podobną do kalkulatora, zaś jego następca z 1981 roku, którego widzicie na zdjęciu powyżej – może pochwalić się już prawdziwymi (nie gumowymi) klawiszami. Głównym nośnikiem oprogramowania na ten sprzęt były kartridże, a do samego urządzenia można było podłączyć takie peryferia jak: magnetofon, stacje dyskietek, drukarkę,  monitor, dwa dżojstiki czy głośniki audio. Jakość grafiki wyświetlanej w grach to jakby połączenie ZX Spectrum z 8-bitowym Atari. Występują tutaj produkcje o mocno spectrumowej stylistyce wyświetlanego obrazu, niektóre bez scrollingu, a jednocześnie także kolorowe produkcje, w których da się zauważyć nawet płynną paralaksę. Tryb graficzny najczęściej używany w grach na ten komputer to: 256 x 192 piksele w 16 kolorach.

Texas Instruments Funny Poster

Jak widzicie TI-99/4 był sprzętem dla każdego! Dla nerda i mięśniaka!

Z jednej strony szału po tym cacku się nie spodziewajcie, z drugiej zerknijcie tylko na listę gier jaką przygotowałem wam poniżej. Same przeboje i nieśmiertelna klasyka znana z automatów arcade oraz innych mikrokomputerów. No, jakżeby inaczej – przecież amerykańskie dzieciaki musiały mieć te gry w swoim domu! Trzeba jednak zauważyć, że komputer ten Amerykanie kupowali głównie dla świetnego oprogramowania: edukacyjnego, biznesowego czy naukowego, zaś gry stanowiły na nim bardzo miły, ale jedynie dodatek. Twarzą kampanii reklamowej w momencie wprowadzenia tej maszynki na rynek był, nie kto inny tylko znany nam bardzo dobrze ze seriali i skandali Bill Cosby. Powoli przejdźmy do celu naszego dzisiejszego spotkania, czyli jakie gry będziemy w piątek ogrywać na Teksańczyku? Przede wszystkim konwersje stareńkich hitów z naszego dzieciństwa na przykład: Moon Patrol, Centipede, Popeye, Donkey Kong, Jungle Hunt, Robotron, Pitfall, Defender, Miss Pacman, czy świeżutkie nowości pokroju wybornej adaptacji Flying Shark, czy mocno wciągającego skakania piłką po platformach, które zwie się Bouncy. A może Nekroskop przywiezie ze sobą pachnące świeżością smakołyki, w które nie miałem przyjemności jeszcze grać? Chciałbym! Zapraszamy więc na przegląd gier na Texas Instruments TI-99/4A w piątkowym Gramy na Gazie.


ArSoft CORPORATION i Retro na Gazie prezentują:

PIĄTEK 26.03.2021, GODZ. 14:00

Gramy na Gazie LIVE – Przegląd Gier na Texas Instruments TI – 99/4A


BBC MICRO

Na początek wypadałoby się zapoznać ze specyfikacją tego najpopularniejszego w brytyjskich szkołach mikrokomputera i jego historią. Skąd w ogóle wytrzaśnięto tego BBC Micro? Kojarzycie takiego producenta retro maszynek? No, pewnikiem nie kojarzycie, ale zapewne dobrze znacie British Broadcasting Corporation czyli głównego nadawcę telewizyjno-radiowego w Wielkiej Brytanii i jednego z największych na świecie. Otóż potentat ten w 1980 roku ogłosił przetarg w ramach swojego projektu zwanego BBC Computer Literacy Project, którego celem była szybka i skuteczna informatyzacja brytyjskich szkół. Zwycięzcą tego przetargu i dostarczycielem najbardziej odpowiedniego dla uczniaków mikrokomputera została w 1981 roku firma Acorn Computer ze swoją 8-bitową maszynką zwaną Proton. Po podpisaniu kontraktu z BBC szybko przemianowano jego nazwę na znaną wam do dzisiaj czyli BBC Micro. Teraz pewnie domyślacie się już – dlaczego sprzęcik ten ma tak trwałą i solidną obudowę? Komputer w rękach pomysłowych dzieci potrafi zamienić się przecież w sokowirówkę bądź młotek…

SACP Luty 2019Phoenix na BBC Micro urywa jaja przy samej dupie. Salon gier w domu!

Sercem BBC Micro jest procesor MOS 6502 taktowany prędkością 2 MHz, a maszynkę wyposażono początkowo w 16 KB pamięci RAM (model A), zaś później w 32 KB RAM (model B). Z biegiem czasu pojawiały się kolejne wariacje tego sprzętu z jeszcze większą ilością pamięci operacyjnej: B+ posiadający już 64 KB, zaś Master wyposażony w 128 KB. Rozdzielczość wyświetlanej grafiki jaką generować mógł BBC Micro miała bardzo szeroki zakres. Od najmniejszej możliwej czyli 75 x 75 pikseli (tak zwany teletext) do niebagatelnej jak na tamte czasy 640 x 256 pikseli pokazywanej w ośmiu kolorach. Jeden z trybów graficznych (256 x 160 pikseli) mógł obsłużyć nawet 16 kolorów. Za muzykę i dźwięki odpowiadał chip skonstruowany przez amerykańców z Texas Instruments i mógł on generować 4 kanałowy dźwięk mono. Dodatkowo można go było wyposażyć w opcjonalny syntezator mowy TMS 5220, który znacznie zwiększał możliwości audio tej zacnej maszyny.

BBC Micro to 100% retro w retro i na dodatek świetny wygląd! Chciałbym. Oficjalna reklama komputera.

Głównymi nośnikami danych dla BBC Micro były kasety oraz dyskietki (głównie 5,25 cala i rzadziej 3,5 calowe) i oczywiście mogliśmy zakupić do naszego czaderskiego mikrokomputera stację dysków oraz magnetofon. Do komputera mogliśmy podłączyć także drukarkę, monitor, czy nawet pióro świetlne, zaś wszystko obsługiwaliśmy zaimplementowanym systemem operacyjnym Acorn MOS. Dobra dosyć tych informacji dla cyfrowych nerdów – przejdźmy do tego co tyGRYsy lubią najbardziej! Czyli do gier, jakie zaprezentujemy wam w sobotę! Zobaczycie między innymi takie shity jak konwersje: Green Beret, czy Commando, albo Barbarian, a z drugiej strony wybitnie prezentujące się wersje: Phoenix, Mouse Trap, Stunt Car Racer, Frogger, czy Arkanoid. Oj, powiem wam szczerze – BBC Micro to zacna maszyna, naprawdę zacna, a kto wie – może Nekroskop zaprezentuje nam także mocniejszego BBC Master? Hmm, pożyjemy to zobaczymy, oczywiście w sobotnim Gramy na Gazie!


ArSoft CORPORATION i Retro na Gazie prezentują:

SOBOTA 27.03.2021, GODZ. 12:00

Gramy na Gazie LIVE – Przegląd Gier na BBC Micro


WCZEŚNIEJSZE ARTYKUŁY DOTYCZACE TYCH KOMPUTERÓW NA RETRO NA GAZIE:

RECENZJE GIER NA TEXAS INSTRUMENTS #1

RECENZJE GIER NA TEXAS INSTRUMENTS #2

RECENZJE GIER NA BBC MICRO

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.